بلاگ, تعمیر و سرویس کولر آبی, خدمات تعمیرات

سرویس کولر آبی چگونه است

سرویس کولر آبی چگونه است ؟

سرویس کولر آبی یکی از مهم‌ترین اقداماتی است که باید هر ساله انجام شود. سرویس سالیانه کولر آبی باید به صورت مرتب صورت گیرد، زیرا باعث بالا رفتن راندمان و طول عمر مفید کولر آبی می‌شود.

حال خیلی از دوستان به اصطلاح دست به آچار هستند و دست به کار می‌شوند، اما این موضوع را باید بدانید که بین سرویس کولرآبی و تعمیر کولر آبی تفاوت زیادی وجود دارد.

بکارگیری کولرهای آبی موجود در بازار بدلیل هزینه پایینی که دارند، و سرمای مطلوبی که دارند، رایج‌تر از بقیه کولرهاست.

قبل از استفاده از کولرهای آبی حتما با کمک متخصص سرویس کار کولر آبی تمامی قطعات کولر عیب‌یابی شود، و قبل از روشن کردن کولر از ایمنی و سلامت کولر آبی اطمینان پیدا کنید.

سرویس کولرآبی

برای سرویس کولرآبی یاطاقان‌ها و گردنده‌های کولر را بازدید و روغن‌کاری می‌کنند.

روغن‌کاری به طور مرتب و در پایان هردوره سرویس کردن کولر آبی در اول فصل و پایان فصل باید انجام گیرد.

بعد از این باید مناطقی که گرد و غبار گرفته شستشو داده شود، و مسیر هوا بازدید شود و از سالم بودن برزنت کانال‌ها مطمئن شود.

در انتهای فصل گرما باید موتور مجدد روغن‌کاری و از کولر جدا شود، و در جای مناسب نگهداری شود.

یکی از عوامل سوختن موتور و پمپ کولر این است ،که موتور کولر احتمالا در معرض رطوبت قرار داشته و دچار زنگ‌زدگی شده و روغن‌کاری به موقع آن می‌توان باعث بالا رفتن طول عمر کولر آبی بشود.

اگر سرویس کولرآبی در زمان‌های مناسب و به درستی انجام گیرد کولر آبی سالها بدون مشکل کار می‌کند.

سرویس پایان فصل شامل چه اقداماتی می‌باشد؟ 

روش سرویس کولر آبی در پایان فصل گرما شامل این موارد می‌شود:

 1. خالی کردن آب
 2. خشک کردن کولر
 3. باز نمودن موتور و پمپ
 4. گریس‌کاری و روغن‌کاری نقاط گردنده و حساس
 5. استفاده از روکش برزنتی ضد آب

هزینه سرویس کولر آبی

هزینه سرویس کولرآبی هم مانند موارد دیگر امروزه در کشور ما بستگی به نوسان قیمت انواع قطعات موجود در آن دارد، که با نوسانات دائمی ارز در ارتباط است.  به طور مشخص امکان برآورد یک هزینه ثابت امکان‌پذیر نمی‌باشد:

 • بدنه کولر
 • سه‌راهی آب ( أب پخش کن )
 • ناودان‌ها
 • فن (پروانه ومحور فن یا توربین )
 • شناور ( فلوتر )
 • کانال داخلی وخارج
 • پولی‌ها (فلکه‌ها ) وتسمه پروانه
 • یاتاقان‌ها

كولر آبی با بخار شدن آب ،عمل سرمایش انجام می‌دهد . با تبخیر شدن آب و باقیماندن املاح موجود در آب در تشتك كولر آبی ،غلظت املاح در آب در گردش كولر آبی افزایش می‌یابد، و تشكیل رسوب بر روی پوشال ها و درب كولر آبی افزایش می‌یابد .

در بعضی كولرها شیر تخلیه برقی وجود دارد، كه در فواصل زمانی مناسب بخشی از آب در گردش كولر آبی را تخلیه و سبب كاهش غلظت املاح آب می گردد، و رسوب‌گذاری آب كم می‌شود .

بصورت دستی هر دو هفته یكبار و یا هر ماه یكبار نسبت به تخلیه آب تشتك كولر آبی اقدام نمود، تا با كاهش میزان غلظت املاح اثر رسوب‌گذاری آب كم گردد.

در اولین سرویس کولرآبی که هر ساله باید انجام شود تمیز کردن و آب‌گیری کولر انجام می‌شود، اما سعی کنید حداقل در طول فصل چند دفعه آب کولر را تعویض کنید.

برآورد هزینه تعمیر کولر آبی و سرویس سالیانه کولر آبی بستگی زیادی به قیمت ارز دارد که متاسفانه با نوسانات بازار تاثیر زیادی بر روی این خدمات دارد.