بلاگ

مینی چیلر چیست ؟

مینی چیلر

مینی چیلر چیست ؟

مینی چیلر یک دستگاه سرد کننده آب است که پس از سرد کردن، آب سرد را با پمپ جهت مصارف سرمایشی پمپاژ می کند. اگر این دستگاه به عنوان سیستم سرمایش ساختمان مورد استفاده قرار بگیرد، آب سرد با پمپ به فن کویل ها یا هواسازهای درون ساختمان پمپاژ می شود و در آنجا عمل سرمایش هوا را انجام می دهد و اگر این دستگاه به عنوان سیستم سرمایش صنعتی استفاده شود، آب سرد وارد یک مبدل حرارتی یا دستگاه صنعتی مورد نظر شده و دمای آن را کاهش می دهد. پرکاربردترین نوع این سیستم، مینی چیلر تراکمی هوا خنک است. منظور از هوا خنک این است که کندانسور دستگاه (که در شکل زیر با کادر زرد نشان داده شده) از لوله های مسی فین دار ساخته می شود که توسط فن خنک می شود و بر خلاف انواع دیگر آن، هیچ گونه مصرف آب ندارد. یعنی برای خنک کردن کندانسور به برج خنک کننده و متعلقات آن نیازی نیست.

مینی چیلر

مینی چیلر تراکمی دقیقا مشابه چیلر تراکمی بر پایه سیکل تبرید تراکمی (کمپرسور ، اواپراتور ، کندانسور ، شیر انبساط و مبرد) کار می کند و در مداری بسته عمل سرد سازی آب انجام می شود.

مینی چیلر چیست و چه کاربردها ، تجهیزات و مزایایی دارد؟
تا اینجا تا حدودی با کلیات و تجهیزات مینی چیلر آشنا شدیم و برای پاسخ دقیق به سوال مینی چیلر چیست در ادامه نیز باید با نحوه کار هر جزء آن و نیز کاربردها و مزایایی که دارد آشنا شویم.

کاربردهای مینی چیلر چیست ؟

۱ . کاربرد مینی چیلر در تهویه ساختمان
همانطور که در شکل زیر مشاهده می کنید، در هر قسمت از ساختمان مورد نظر یک یا چند فن کویل به شکل های مختلف سقفی ، زمینی و دیواری نصب شده و سیستم مینی چیلر با سرد کردن آب و پمپاژ آن به فن کویل ها ، عمل سرمایش هوا را انجام می دهد. برای گرمایش هم کافی است که به جای آب سرد ، آبگرم یک پکیج دیواری یا زمینی گازسوز و یا یک بویلر موتورخانه به فن کویل ها پمپاژ شود.

سوالی که ممکن است مطرح شود این است که آیا مینی چیلر به عنوان دستگاه گرمایشی هم کاربرد دارد؟

بله با نصب تجهیزات خاص، مینی چیلر می تواند به جای سرد کردن آب، آب را در زمستان گرم کند و به فن کویل ها بفرستد ولی این کار در کشور ما توجیه اقتصادی ندارد. چونکه در کشور ما همواره گاز طبیعی ارزان قیمت در دسترس بوده و دلیلی ندارد که با روشن کردن کمپرسورهای مینی چیلر و با انرژی الکتریسیته، آب را گرم کنیم (زیرا هم هزینه مصرف انرژی بالا می رود و هم استهلاک دستگاه بیشتر می شود) و به جای آن بهتر است که با یک پکیج یا دیگ موتورخانه ، آب را گرم و به فن کویل ها ارسال کنیم و از مزایایی که گاز طبیعی در اختیار ما قرار می دهد بهره مند شویم.

مینی چیلر ساختمانی

هر فن کویل با هر شکلی که باشد از ۲ تکه اصلی یعنی یک فن و یک کویل (معمولا از جنس مس) تشکیل می شود که کویل در واقع یک لوله مسی با خم های متعدد است که وقتی آب سرد در آن جریان می یابد ، بدنه بیرونی کویل سرد شده و وقتی آب گرم در آن جریان می یابد ، بدنه بیرونی آن داغ می شود و به این خاطر از جنس مس انتخاب می شود که ضریب انتقال حرارت بالایی داشته باشد. حال کافی است که یک فن در پشت کویل قرار داده شود تا فن هوا را از روی کویل بدمد و هوا خنک یا گرم شود. در شکل زیر اجزای تشکیل دهنده فن کویل نشان داده شده است.

مطالب مرتبط