بلاگ, خدمات تعمیرات

قیمت خرید داکت اسپلیت

قیمت فروش داکت اسپلیت

داکت اسپلیت یا اسپلیت کانالی دسته از اسپلیت ها می باشند که همانند سایر کولرهای گازی دو تکه دارای یک یونیت خارجی و یک یونیت داخلی می باشد. یونیت داخلی عموما در سقف کاذب تعبیه شده و از مقابل آن کانال کشی انجام می شود، و در نقاط مختلف محیط داخلی ساختمان، دریچه های خروج هوا بر روی این کانال قرار می گیرد. یونیت خارجی نیز در بیرون از ساختمان و در تماس با اتمسفر نصب می شود. ارتباط بین یونیت داخلی و خارجی و گردش مبرد بین این دو از طریق لوله های مسی برقرار می شود. ما در این مطلب قصد داریم تا در مورد قیمت داکت اسپلیت متناسب با کارایی و امکانات آن و مشکلاتی که در آینده برای آن پیش می آید صحبت کنیم.

بنر داکت اسپلیت

مزایای استفاده از داکت اسپلیت و قیمت داکت اسپلیت

استفاده از داکت اسپلیت نسبت به سایر انواع کولرهای گازی دارای مزیت هایی می باشد که در ذیل به برخی از آنها اشاره می کنیم:

 • ایجاد تهویه مطبوع یکنواخت تر در داخل واحد
 • ایجاد تهویه مطبوع در کل واحد تنها با نصب یکدستگاه و عدم قرار گیری کندانسورهای متعدد در خارج واحد
 • قرار گیری یونیت داخلی و کانال کشی ها و لوله کشی در سقف کاذب و عدم اشغال فضای قابل مشاهده در داخل واحد
بنر داکت اسپلیت 2

همچنین استفاده از داکت اسپلیت نسبت به سیستم های سرمایشی دارای چیلر و فن کویل نیز دارای برتری هایی می باشد که عبارتند از :

 • مستقل بودن هر واحد برای استفاده از دستگاه
 • هزینه اولیه ارزانتر
 • عدم نیاز به عملیات خاص جهت سرویس های دوره ای و هزینه های نگهداری کمتر

تامین گرمایش با استفاده از داکت اسپلیت و ارتباط آن با قیمت داکت اسپلیت

هرچند بیشتر داکت اسپلیت ها دارای عملکرد دو فصل سرد/گرم هستند ولی اغلب با نصب کویل آبگرم (آبگرم مورد نیاز از طریق پکیج یا موتورخانه مرکزی تامین می شود) در مقابل یونیت داخلی و روشن کردن فن هواساز، گرمایش مورد نیاز ساختمان را در فصول سرد سال تامین می کنند. این روش باعث کاهش هزینه های مصرف انرژی و نیز کاهش استهلاک یونیت خارجی می شود.

بنر کویل آبگرم داکت اسپلیت

تقسیم بندی انواع داکت اسپلیت و ارتباط آن با قیمت داکت اسپلیت

داکت اسپلیت ها را بر اساس معیارهای مختلف می توان تقسیم بندی نمود. که از جمله آن می توان به برخورداری از کیت اینورتر، نوع کمپرسور و نوع مبرد مورد استفاده اشاره نمود. در ادامه به توضیح هریک از این موارد می پردازیم:

کیت اینورتر: اینورتر باعث تغییر در دور موتور می شود. این مکانیزم به این صورت عمل می کند که در زمانی که کمپرسور فرمان قطع شدن از ترموستات دریافت می کند، کیت اینورتر مانع از توقف کامل کمپرسور شده و دو واقع دور کمپرسور را بسیار آهسته می کند تا در زمانی که ترموستات مجدد فرمان وصل شدن به کمپرسور می دهد، کمپرسور فعالیت خود را از دور صفر آغاز نکند. این عمل باعث حذف آمپر استارت شده و از این طریق باعث کاهش مصرف انرژی می شود. عوامل مختلفی بر تعداد دفعاتی که ترموستات به کمپرسور فرمان قطع و وصل شدن می دهد، تاثیر دارد. بسته به تعداد دفعاتی که عمل قطع و وصل شدن در کمپرسور اتفاق می افتد، کیت اینورتر می تواند سبب کاهش مصرف برق بین 20 الی 60 % شود. به دستگاه های دارای کیت اینورتر اصطلاحا دور متغیر یا داکت اسپلیت اینورتر می گویند. و به دستگاه های فاقد کیت اینورتر اصطلاحا داکت اسپلیت دور ثابت یا on/off می گویند.

بنر کیت اینورتر داکت اسپلیت

گاز مبرد: اولین گاز مبردی که در نسل اول کولر های گازی مورد استفاده قرار گرفت R22 بود. مبرد R22 دارای نقطه جوش بالایی می باشد و کیفیت برودتی مطلوبی را ایجاد می کند. اما ایراد آن ایجاد مشکلات زیست محیطی بود. R22 در برخورد با مولکول های ازون، باعث شکسته شدن O3 شده و از این طریق به لایه ازون آسیب می رساند. به همین دلیل تولید گاز مبرد R22 از سال 2002 در سراسر جهان ممنوع اعلام شد. امروزه در صنایع تهویه مطبوع، از گاز مبرد R410a در ساخت و تولید داکت اسپلیت استفاده می شود.

مبرد داکت اسپلیت

کمپرسور: کمپرسور یا موتور داکت اسپلیت وظیفه متراکم سازی سیال را دارد. هرچه سیال دارای انبساط بیشتری باشد از کمپرسور قدرتمند تری برای متراکم نمودن سیال استفاده می شود. دمای محیط بیرونی مهم ترین عامل در میزان منبسط شدن سیال می باشد. از انواع کمپرسورهای مورد استفاده در داکت اسپلیت می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • کمپرسورهای روتاری
 • کمپرسورهای پیستونی
 • کمپرسورهای اسکرول
بنر کمپرسور داکت اسپلیت

انتخاب داکت اسپلیت برای مناطق آب و هوایی مختلف

اسپلیت های کانالی در مناطق آب هوایی معتدل و مناطق گرمسیری مورد استفاده قرار می گیرند. به داکت اسپلیت های مورد استفاده در مناطق آب هوایی معتدل اصطلاحا دستگاه های T1 و به داکت اسپلیت های مورد استفاده در مناطق آب و هوایی گرمسیری T3 (تروپیکال یا حاره ای) می گویند. تفاوت این دستگاه ها در کمپرسور مورد استفاده در آن ها می باشد. در جدول زیر می توانید انواع داکت اسپلیت دارای کمپرسور های مختلف مناسب برای مناطق آب و هوایی مختلف را مشاهده نمایید:

  نوع کمپرسور منطقه اقلیمی
روتاری T1معتدل
روتاری T3حاره ای
پیستونیحاره ای
اسکرولحاره ای

انواع داکت اسپلیت بر اساس ظرفیت

داکت اسپلیت ها در برندهای مختلف معمولا دارای ظرفیت های 18000 الی 60000 BTU می باشد که بر حسب مساحت محیط، ظرفیت های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین ظرفیت داکت اسپلیت را با واحد تن تبرید نیز بیان می کنند. هر 12000 BTU معادل یک تن تبرید می باشد. ظرفیت های رایج داکت اسپلیت در برندهای مختلف عبارتند از: 18000 (1.5 تن) ، 24000 ( 2 تن) ، 30000 (2.5 تن) ، 36000 (3 تن) ، 42000 (3.5 تن) ، 48000 (4 تن) ، 54000 (4.5 تن) ، 60000 (5 تن) و 72000 (6 تن). برق مصرفی داکت اسپلیت ها معمولا تا ظرفیت 3 تن تکفاز بوده و ظرفیت های بالاتر از 3 تن معمولا سه فاز می باشد؛ هرچند که بعضی از برندها دارای داکت اسپلیت های تکفاز در ظرفیت های بالاتر از 3 تن نیز می باشد.

محاسبه ظرفیت مناسب داکت اسپلیت برای فضاهای مختلف

محاسبه بار برودتی برای فضاهای مسکونی، اداری و تجاری متفاوت می باشد ولی به صورت یک دستورالعمل کلی در شهرهای دارای آب و هوای معتدل (مانند تهران و سایر شهرهایی که دمای تابستان کمتر از 40 درجه دارند) و با فرض شرایط ساختمانی نرمال، هر تن تبرید برای 30 متر مربع فضا در نظر گرفته می شود. این ضریب برای فضاهای اداری 20 متر مربع به ازای هر تن تبریدو برای فضاهای فروشگاهی 10 متر مربع به ازای هر تن تبرید در نظر گرفته می شود. تمامی ضرایب پیشنهادی برای ارتفاع سقف استاندارد 2.8 متر و شرایط ساختمانی نرمال می باشد. بدیهی است که وجود آیتم هایی مانند پنجره های بزرگ و آفتاب خور، حضور وسایلی که کارکرد آن ها تولید گرما کند، تعداد افراد حاضر در اتاق بیشتر از 4 نفر، و … باعث تغییر در ضرایب پیشنهادی می شود. در جدول زیر حداکثر مساحت قابل استفاده برای ظرفیت های مختلف داکت اسپلیت در محیط های مسکونی، اداری و تجاری ارائه شده است.

حداکثر متراژ قابل استفاده (m²)

ظرفیتمسکونیاداریفروشگاهی
1.5 Ton403020
2 Ton604025
2.5 Ton755030
3 Ton906035
3.5 Ton1057040
4 Ton1208050
4.5 Ton1359055
5 Ton15010060
6 Ton18012070

هزینه های جانبی داکت اسپلیت

راه اندازی و استفاده از داکت اسپلیت نیازمند انجام یک سری هزینه های جانبی می باشد که در زیر به صورت کلی به آن ها اشاره می کنیم:

 1. اجرای سقف کاذب
 2. اجرای کانال کشی شامل کانال انتقال جریان هوا، کانال برگشت و کانال تامین هوای تازه
 3. تهیه دریچه های خروج هوا
 4. اجرای لوله کشی مسی جهت ارتباط مبرد بین یونیت داخلی و خارجی
 5. تهیه کویل آبگرم و پکیج و اجرای لوله کشی آبگرم جهت تامین گرمایش با استفاده از یونیت داخلی داکت اسپلیت
 6. ترموستات محیطی (داکت اسپلیت های اینورتر معمولا همراه با ترموستات ارئه می شوند و نیازی به خرید ترموستات ندارند)

مشکل صدای داکت اسپلیت ناشی از چیست؟

به طور کلی در هر سیستم تهویه مطبوع هرچه فشار استاتیک خروجی فن بیشتر باشد، سطح صدای آن نیز بیشتر می باشد. داکت اسپلیت های با فشار استاتیک نرمال حداکثر دارای فشار 50 پاسکال بوده و داکت اسپلیت های با فشار استاتیک بالا بین 70 تا 10 پاسکال فشار استاتیک خروجی دارند. با این وجود، سطح صدای کارکرد فن بلوور داکت اسپلیت معمولا کمتر از 50 دسی بل می باشد. اما آنچه باعث ایجاد افزایش صدا در زمان کارکرد دستگاه می شود، نحوه محاسبه و اجرای کانال کشی می باشد. چنانچه کانال کشی به صورت اصولی انجام نشده باشد، پرتاب باد در داخل کانال با صدای بالاتری انجام می شود که می تواند سلب آسایش نماید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد قیمت داکت اسپلیت با ما 09123449936 تماس بگیرید.